50th Anniversary Reunion

Celebrating 50 Years of the National Youth Science Camp

First Last Role Year
Cynthia Adams Delegate; Staph NM 1980.  Staph 81+82+86+93?
Jeffrey Atkinson Delegate WV 2008
Laura Bailey
Logan Bailey
Sandra Banducci
Felicia Barnes Delegate SD 2005
Camille Beasley Delegate YSLI 2006
Jess Beasley Delegate; Staph NC 2002+ Staph 2006
Jeff Beck Delegate MT 1966
Joanne Beck
Kathleen Behan Delegate 1981
Leslie Belloso
Richard Berg Delegate; Staph Kansas 1964+ Staph 1965-66
Steven L. Bernasek Delegate KS 1967
Andrew Blackwood Presenter; Staph Staph 2001 – 2011+ Presenter 1994-96
Catherine Blackwood Staph Staph/Kid 2002-12
Holly Blackwood Staph 2002-2011
Madelene Blackwood Staph Staph/Kid 2002-2011
Amy Blasberg
Janice Blasberg
Steven Blasberg Delegate; Presenter CA 1968
Ken Block Delegate SD 1981
Jeff Bond Delegate; Staph KS1963+ ST1997
Ximena Bonilla Delegate; Presenter; Staph Mexico 2002+ Staph 2006+ 2008+ 2009+ Presenter 2012
Darcie Boschee Delegate; Staph ND 1987+ ST 1991-1992
Natalie Botdorf Taylor Delegate PA  1985
Tim Bowman Staph Staph 1977-79
Nicole Brostowitz Delegate WI 05
Joel Brown Delegate WV 1989
Lorna Brundage Delegate 1979-MO
Kathy Burgess Delegate; Presenter; Staph CT 1979+ Staph 1980+ 1991-1993
Doren Burrell Staph Staph 1979-1982+ 1984
Barbara Carmichael
Bruce Carmichael Delegate; Presenter; Staph NM 1965+ Staph 1966+ Presenter 2011+ 2012
Angie Cavender Staph Staph 93-95+ 97 98
Michael Cavender
Melissa Chen Delegate; Staph NE 1992+ Staph 1995-1996
Nicholas Chen
Robert Chen Delegate 1986
Takako Chen
Jill Cochran Other; Staph Camp Kid 1963-70+ Staph 1973-75 & 86+ NYSF Board
Mary Cochran Other Camp Mom 1963-70
Daniel Cohan Delegate; Staph TX 1994+ Staph 1995-1997
David Coomber Delegate; Presenter; Staph VA 1964+ Staph 1970
Eduardo Corona Delegate; Presenter; Staph Mx 2002+ Staph 06+07+09+ Presenter 10+11
Ben Cowley Delegate 2008
Jim Culberson Presenter 1977-2013
Judy Culberson
Tony Danger Coiro Delegate; Presenter; Staph IN 2008+ Staph 2009+ 2010 Presenter 2011+ 2012
Maggie Davidson
Neil Davidson
Harriet Davis
John Davis Delegate; Staph SC 1974 Staph 1977-82
Mike DeKay Delegate; Staph MS 1981+ Staph 1982+ 85+ 87+ 88
Addison DeKay Hartman
McKenzie DeKay Hartman
Runbin Dong Delegate 2008
Cameron Dunn
Fiona Dunn
Ian Dunn Delegate; Staph OR 1988+ Staph 1989-91
Kieran Dunn
Claude Elk
John Elk Staph 1987-1992
Mike Elsbury Delegate; Presenter; Staph
Judy Engibous Delegate LA 1981
Jacob Felder
Karen Felder Delegate WI 2004
Kaleigh Felisberto Delegate; Staph PA 2006+ Staph 2011-12
Jennifer Finney Delegate MO 1994
Anthony Fragale
Emme Fragale
Michael Fragale
Molly Freeman Delegate; Presenter; Staph ND 1994+ Staph 1999+ Presenter 2010
Paul Frye Delegate WV 1969
Dave Fujii Delegate; Staph ID 1979+ Staph 1980
Mark Funston
Jeff Galloway Delegate WI 1994
Stacie Galloway
John Giroir Delegate; Staph LA 1989+ Staph 1990-1995
Isaiah Glasener
Jayleen Guttromson-Johnson Delegate; Staph ND 2000+ Staph 2005
David Hackleman Delegate; Other; Presenter; Staph OR 1969
Deb Hackleman
Siri Hakala Delegate; Staph MN 1994+ Staph 1999
Jared Hamilton Staph Staph 1994-97
Pam Hamilton
David Hardin Delegate KY 1978
Judy Hartman
Mingzhu He Delegate 2004
David Heller
George Heller
Katherine Heller
Semele Heller Delegate PA 1986
Stephen Heller
Samuel Hensley Delegate; Presenter; Staph WV 1971+ Staph 1972-1976+ Presenter 2003-2011
Beth High
Sue Hilton
Bill Hilton Jr. Delegate; Presenter; Staph SC 1964+ Staph 1968-76+ 1980’s+ 1990’s
Gerard Hogan Delegate; Staph Maryland Delegate 1992+ Staph 1993
Ann Hutchison Other 1963-1975
Benjamin Hutchison Delegate; Staph NY 2006+ Staph 2009
Jay Hutchison Camp Kid 1963 – 1975; Staph 1984-5
Kate Hutchison Fragale Camp Kid 1967 – 1975
Suzanne Hutchison Skidmore Camp Kid 1963 – 1975
Emily Jernberg Delegate IN 1982
Nathaniel Jernberg-Johnson
Clifford Johnson
Gail Johnson Delegate NE 1970
James Johnson
Gail Jordan Delegate 1969
Ximena Juarez Castro Delegate YSLI 2006
Beth Kinne Delegate; Staph 1991
Anita Kishore Delegate 1995
Alix Kosin
Frank KÌ_hl Delegate Germany 2003
Susan Lane
Terran Lane Delegate; Presenter KY 1990+ Presenter 2005-7
Michelle LaRue Delegate; Staph SD 1985+ Staph 1987-89
Sonja LaRue
Kirby Lee Delegate; Staph IN 1993+ Staph 1994 & 1997
Yvette Leung
Eric Lindahl Delegate Wa 1963
Anita Litten Delegate VA 1977
Gavri Loeb
Miriam Loeb
Yen Lin Loh Delegate NC 1993
Fran Louthan
Mac Louthan Other; Presenter presenter mid 70’s to present+ board of trustees
Bram Lovelace
Janell Lovelace Delegate; Staph MO 1986+ Staph 1990+ 2005-08
Tanner Lovelace
Don Lucas Staph Staph 1974-77
Raj Madhok Delegate; Staph ND 1977+ Staph 1978-81
Darrin Magee
Rowan Magee
Lee Mah Delegate; Staph CA 1989+ Staph 1990-92+ 2002
Savio Mah
Sequoia Mah
Chelsea Maher Delegate 2010
Lexie Mantlo Delegate 2007
Haywod McCallum Delegate; Staph VA 1969; Staph 70-87; 89-94
Alex McPherson Delegate; Staph 2007+ 2010
Joan Cochran McPherson Other Camp Kid 1963-1970
Katie McPherson
Kiona Meade Delegate; Staph AZ 2008+ staph 2009-2012
Betsy Miller Delegate; Presenter; Staph WV 1981; Staph 82+84+85+86+87+88+89+90+2001; Reunion Staph 1983
Griffin Miller
Laura T. Miller
Nora Miller
Paul Miller
Jerry Mills Delegate NC 1967
Judith Mills
Eli Miron
Sophie Miron Delegate 1982
Adam Myhre
Evan Myhre
Tamera (Tami) Nelson (Huisenga) Delegate SD 1982
Martha Nichols Delegate; Staph SC 1975; Staff 1976-1982 ( missed one year+ can’t remember which)
Fenwick Nichols+ III Other N/A
Howard O’Brien Delegate; Staph WA 1967+ Staph 1970-1971
Karen O’Brien Delegate; Staph MA 1989+ Staph 1988-89+ 1991
Judy O’Hara Other Camp Kid 1963-1970
Eugene Ollila Delegate MN 1963
David Olson Delegate MN 1984
Tifne Pals Delegate IA 1995
Alex Panger Delegate; Staph WV 2010+ Staph 2011
Mark Patterson Delegate; Presenter; Staph NY 1975+ Staph 1977-78
Pamela Patterson Staph 1979-1982+ 1993
Susan Patterson
Isabel Pearson
Katie Pearson Delegate MA 1993
Kris Pearson
Ron Pearson Other Chairman+ NYSF
Josh Peters Delegate; Presenter; Staph LA 1999+ Staph 2000-05+ 2009
Mike Pierce Delegate MN 1965
Greg Pitter
Fran Poodry Delegate; Presenter; Staph NY 1988+ Staph 1999-2001
Jay Pujara Delegate; Presenter WV 2000; Presenter 2011-2012
Ray Rappold Staph 1975-1986+ 1992-1993
Aaron Reeves
Galen Reeves
Isaac Reeves
Nancy Reeves Delegate; Staph KS 1982+ Staph 1984-86
Erin Richardson
Julie Robinson Delegate; Presenter; Staph ID 1985+ Staph 1988
Brenda Ruth
Karen Sabog Delegate HI 1982
Dolores Savignano Delegate MA 1978
Ryan Scannell Delegate 2002
Elizabeth Scott Delegate; Staph Delegate 2009+ Staph 2010
NicolÌÁs Seri Delegate Argentina 2010
Kim Shapiro
Arlene Sheldon
Elizabeth Sheldon
Josh Sheldon Delegate; Staph PA 1991+ ST 1996&99
Jim Shuman Delegate; Staph IA 1963
Andrew Sitter
David Sitter Delegate; Staph ND 1978+ Staph 1980-82
Laura Sitter
Wesley Skidmore
Don Smith Staph staph 85-87+ 90-92+ 94-96
Katy Smith
Carolina Stark
Michael Stark Delegate; Staph MO 1984 Staph 1986-96
Russell Stevens
Sheila Stevens Delegate; Presenter; Staph IA 1987+ ST1989+ 1990 and 2004
Hilary Stolzberg
Todd Stolzberg Delegate; Staph MA 1973+ Staph 1975-1980
Curtis Stratman Delegate; Staph MO 1997+ Staph 1998-99
Isabella Stratman
Rebecca Stratman
Norm Strouse Staph
Robert Taft Staph Staph 1980-1982+:-(+1984
Ashlesha Tamboli
Charles Tao Delegate TN 2001
Bill Taylor
Mary-Powel (Jabaley) Thomas Delegate; Presenter MS 1979+ Presenter 2002
Randall Thomas
Alyson Thompson Delegate; Staph Arkansas 1982; Staph ’86+ ’87+ ’88+ ’92
Kurt Thompson
Lixue Thompson
Stanley Thompson Delegate CA 1991
Ian Thomsen
Mike Thomsen
Neil Timmons
Ashlynn Turner Delegate 2010
Pam Twigg Delegate; Presenter AL 1978+ Presenter 1993-2013
Erica Umback Delegate; Staph SD 1990+ Staph 1992-93+ 1996
Brenda VanMil Delegate; Staph MT 94+ ST 98
David Varner Other Spouse of TX 1979+ Marjorie Foelker Varner
Marjorie Varner Delegate TX 1979
Chris Victor Delegate; Staph IA 1986+ Staph 1987-88+ 1990+ 1992+ 1995
Cinda Stipe Voegtli Delegate LA 1977
Ellen Voegtli
William Voegtli
Alan Voliva Delegate IN 1979
Frederick Walker Delegate; Presenter; Staph OH 1964+ Staph 1965-1968+ Presenter 1977-2012
Doug Walton Delegate; Staph Delegate LA81+ Staph 82+84+85+86
Bob Ward Delegate SC 1963
Paula Ward
Julie Wentworth Delegate; Staph RI 1994+ Staph 1997-1998
Chara Whittemore Staph 1980.1981
Danette Wichmann
Paul Wichmann Delegate MN 1999
Greg Williams Delegate; Staph IN 1996 Staph 2000
Roderick Wilson Staph
Matthew Young Delegate PA 2008